D-link COVR-1100 AC1200 Dual-Band Mesh Wi-Fi Router (Single Pack)
Basic Features
- MPN: COVR-1100
- Model: COVR-1100
- Wi-Fi CERTIFIED EasyMesh for more flexibility
- Wi-Fi CERTIFIED WPA3 encryption
- 2000 sq. ft Open Space Coverage
- Triple Play VLAN
৳ 4,400.00
Description
Specification
| Key Features | ||
| Data Rate | 1200Mbps (2.4G + 5G) | |
| Antenna | Internal antenna (2×2+2×2) | |
| Frequency | 2.4 GHz Up to 300 Mbps1 5 GHz Up to 866 Mbps1 Ethernet 10/100/1000 Mbps (auto-negotiation) |
| Interface | 1 x Gigabit WAN port 1 x Gigabit LAN port IEEE 802.11 a/g/n/ac Wireless WAN |
| Encryption | The latest Wi-Fi security with 128-bit encryption | |
| Power Source | ||
| Power Mode | 100 V to 240 V/AC, 50/60 Hz | |
| Physical Dimension | ||
| Dimension | 92 x 92 x 92 mm (3.6 x 3.6 x 3.6 in) | |